Alpinus
Akce, novinky
Nemožné neexistuje!
Po realizaci expedice Trojboj - tři výpravy na sever různým způsobem dobývání: sjíždění vody řeky Ponoj spolu s oplutím na nafukovacím kajaku jižní strany Kolského poloostrova, přechod hor Mackenzie v Kanadě a projití 600 km řekou Kolyma na Sibiři v mrazu do mínus 50 stupňů, jsem se rozhodl, že vyrazím na jiný trojboj. Tentokrát mým cílem bude parný Jih, gde jsou vítr a voda největšími protivníky. Po 12 letech intenzívní spolupráce, se Philips Polska stává mým hlavním a strategickým sponzorem celé expedice.

15 května odjíždím doAustráliie, abych zrealizoval jeden z nejsmělejších projektů v mém životě. Budu muset obstát v poušti a přežít na moři. Vše jen vlastními silami.

Začínám 18 května v Darwin (polo Australie), odkud jsem odhodlán projet na horském kole 3 tisíce km do osady aborygenů Newman.
Odtamtud mi pronajatý vrtulník přehodí mé kolo do Alice Springs na druhé straně Gibsonovy pouště. Zároveň od pilota dostanu vodu na cestu.

Sám pak mám v plánu pěšky projít 1000 km pieszo přes Gibsonovu poušť, 50-60 dní za sebou táhnou speciálně vytvořený vozík spolu s celým vybavením. Stejný vozík byl oporou při cestě Marka Kamińskiego, známého cestovatele, přes tuto poušť. Je to ocelová, svařovaná konstrukce. Abych dosáhl co nejmenší váhy, použil jsem tenkostěnné trubky. Upustil jsem od myšlenky vytvoření konstrukce z hliníku - jen nepatrně by klesla váha, ale pevnost by se značně zmenšila. Vozík je opatřen 26 palcovými koly, stejnými jako na horském kole, jen ráfky jsou zesílené pro velké zatížení. Takto zavěšená konstrukce mi dovolí jednoduché omíjení trčících ze země kamenů a kořenů. Hlavně díky této rikši, si mohu dovolit na cestu sbalit více jídla.

Později opět nasednu na své kolo a projedu 3000 km přes Austrálii s cílem dojet do Sydney. Odtamtud začne nejtěžší etapa mé výpravy. Chci jen s pomocí vlastních sil pokořit legendární trasu regat Sydney - Hobart.

- Už jen v tomto názvu je něco, co nedá jachtaři klidně spát. Už jen ten název je výzvou, říká ing. Bartosz Puchowski ze společnosti Cree Yacht design Studio, který projektuje a dohlíží na stavbu kosmického kajaku, kterým chci projet přes proslulou Bassovu úžinu v Austrálii.

- Bassova úžina je pro jachtaře jako K2 pro horolezce. Je to nejnebezpečnější region, ve kterém se jezdí regaty. Místní jej nazývají černou dírou. Může pohltit úplně všechno. Přes úžinu probíha mořský proud ze západu na východ. Naráží na druhý proud, plynoucí podél pobřeží a v důsledku míří k Sydney. To vše ve finále vytváří velice nestabilní podmínky . Úžina je pouhých 50 metrů hluboká a mělká voda vytváří tyto proměnné vody ještě více bouřlivými. Je to totalní extrém!